Kofeina, a ból mięśni
Kofeina, a ból mięśni.

Kofeina a ból mięśni ?!

Sabor de la Victoria, czyli kawę dedykowaną sportowcom stworzyliśmy z pasji do roweru.


Marcin od lat bierze udział w wielu maratonach rowerowych i sam dobrze wie jak, ważny jest kop energetyczny, dlatego sobie i Wam podarował sporą dawkę energii. 
Lecz nie tylko energii, przeczytaj do końca i poznaj kolejną zaletę kofeiny…

 

 

Kawa – idealna przed treningiem

Kawa – idealna przed treningiem, dodaje energii, przyspiesza spalanie tłuszczu….
Te właściwości znane są prawie każdemu sportowcowi, ale czy wiesz, że kawa jest idealnym napojem na ból mięśni odczuwanym po wysiłku ?!

O wielu właściwościach kawy a właściwie kofeiny — szczególnie jej działaniu na lepsze wyniki w sporcie pisałam już w tekście „Kawa a sport” – zachęcam do przeczytania i tego artykułu. Dziś jednak chce pokazać jak kawa, wpływa na mniej przyjemne efekty treningu, czyli na ból mięśni…

Zanim przedstawię wyniki badań naukowych, trochę informacji z codziennego życia. Coraz częstszym składnikiem leków jest nie co inne niż kofeina.

Często przy bólu głowy, zanim zaaplikujemy tabletkę, sięgamy właśnie po kawę, w wielu przypadkach ból znika. Zjawisko to często tłumaczymy sobie inną właściwością kawy, czyli wpływem na podniesienie ciśnienia.

Trochę nauki …

Victor Maridakis (University of Georgia) przeprowadził badania, w których udowodnił, że kofeina zmniejsza dyskomfort związany z bólem mięśni. Grupę badawczą stanowiły studentki, które nie ćwiczyły regularnie ani nie spożywały kawy. Kobietom dzień oraz dwa po ćwiczeniach wywołujących ból podano kofeinę lub dawkę placebo. Następnie zlecono wykonanie kolejnych ćwiczeń. Panie, które otrzymały przed ćwiczeniami porcję kofeiny, odczuwały zdecydowanie mniejszy ból niż grupa, której podano placebo.

Kolejne badania polegały na poddaniu grupy badawczej elektrostymulacji mięśni, a następnie (dobę oraz dwie) podano im kofeinę (dawka 5mg/kg masy ciała) lub dawkę placebo. Grupa, która spożywała kofeinę, po zbadaniu siły mięśniowej, określiła swoje odczucia jako mnie bolesne niż w przypadku testów bez kofeiny.

Naukowcy doszli do wniosku, że kofeina blokuje działanie receptorów adenozyny, co w efekcie zwiększa wydzielanie w organizmie adrenaliny, dopaminy i serotoniny – a powszechnie wiadomo, że przy zwiększonym poziomie adrenaliny, odczuwanie bólu jest łagodniejsze.

 

A więc….

Kawa i trening idą w parze. 
Jedno małe espresso Sabor de la Victoria sprawi, że twój trening będzie efektywniejszy, będziesz miał więcej siły i energii, a po wysiłku bóle mięśni będą mniejsze.

Nie wiem jak Wy, ale nasz zespół w tym roku planuje przejechać nie jeden maraton rowerowy i bez kawy się nie ruszamy !!!

 

Autor: Justyna Sikorska 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl