Nietolerancja kofeiny
Nietolerancja kofeiny

Kawa – czarny, gorzki napój o właściwościach pobudzających, bez którego większość mieszkańców Ziemi nie wyobraża sobie poranka. Regularne spożycie kawy deklaruje ponad 80% społeczeństwa w tym 50,8% mężczyzn oraz 32,8% kobiet.

A czy wiedziałeś, że organizm człowieka może nie tolerować kofeiny ?



Czym jest nietolerancja?

Jak podaje definicja, nietolerancja pokarmowa jest to „nieprawidłowa reakcja organizmu na pokarmy, które dla zdrowych osób są nieszkodliwe”.
Powszechnie znane nam już nietolerancje laktozy czy glutenu najczęściej objawiają się pewnymi problemami żołądkowymi czynnik, którego nasz organizm nie toleruje najczęściej „atakuje” układ pokarmowy, w przypadku nietolerancji kofeiny jest inaczej. Ze względu na to, że kofeina jest związkiem psychoaktywnym, niezdolność jej prawidłowego metabolizowania wpływa na układ nerwowy. Osoba, która nie toleruje kofeiny, może odczuwać lęk, ataki paniki, złe samopoczucie, a także problemy sercowo-naczyniowe oraz problemy pokarmowe.


Według badań naukowych na nietolerancję kofeiny może cierpieć nawet ponad połowa społeczeństwa.

Kofeina nie jest produkowana w organizmie, tylko dostarczana do niego z zewnątrz, po jej spożyciu organizm zaczyna tę substancję metabolizować, proces ten zachodzi głównie w wątrobie, około 2% substancji zostaje wydalana z moczem, w formie niezmienionej.
Aby przyglądnąć się kwestii nietolerancji kofeiny trochę dokładniej, musimy sięgnąć aż do naszych genów.

Genetyka ma znaczenie …

Na metabolizm kofeiny znaczący wpływ ma genetyka. Gen CYP1A2, który związany jest z funkcjonowaniem Cytochromu 450, odpowiada za metabolizm kofeiny w 95%. W uproszczeniu można przyjąć, że gen ten występuję w 2 rodzajach i to od tego zależy czy kofeina będzie dla nas bezpieczna, czy wręcz przeciwnie. Mówiąc bardziej naukowo za to, jak kofeina wpłynie na organizm, odpowiadają allele, czyli wersje genu, w przypadku CYP1A2 wyróżniamy allel A, definiujący enzym odpowiedzialny za szybkie metabolizowanie kofeiny, oraz allel F, który określa enzym odpowiedzialny za wolne metabolizowanie kofeiny.

 Podział na wolnych i szybkich... 😊

W zależności od wersji genu, występującej w genotypie został wprowadzony podział na szybkich i wolnych metabolizerów kofeiny.

Szybki metabolizer kofeiny:
Gen CYP1A2 posiada oba allele A (AA).

Jeżeli należysz to szybkich metabolizerów kofeiny, kawa nie powinna Ci szkodzić, a nawet może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca czy walki z nowotworami. (Jeżeli chcesz, przeczytać o tym więcej zapraszam do tekstu "Kawa a zdrowie" https://www.herreria.pl/pl/n/3). Po wypiciu kawy odczujesz krótszy efekt pobudzenia, a związki toksyczne w niej zawarte zostaną szybko wydalone z Twojego organizmu.


Wolny metabolizer kofeiny:
Gen CYP1A2 posiada co najmniej jeden allel F (AF, FF)


Jeżeli należysz do grupy wolnych metabolizerów kofeiny, po wypiciu kawy odczujesz długotrwały i nadmierny efekt pobudzenia, a związki toksyczne zawarte w napoju będą wolno wydalane z Twojego organizmu. Spożycie kawy może wiązać się z nadmierną pobudliwością i nerwowością, stanami lękowymi, bólami głowy, trudnością z zasypianiem, nawet po wypiciu kawy rano oraz męczącymi problemami żołądkowymi, a nawet w opozycji do szybkich metabolizerów zwiększyć może ryzyko zawału. Okres połowicznego rozpadu, który u osoby dorosłej wynosi około 4h, będzie wydłużony.

Czy masz nietolerancje kofeiny ?

Jeżeli po wypiciu kawy odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, nie świadczy to jednoznacznie o fakcie, że jej nie tolerujesz, możesz równie dobrze mieć alergię pokarmową na samą kofeinę lub dodatki do kawy.
Jeżeli w trosce o swoje zdrowie chcesz dowiedzieć się, czy picie kawy Ci nie zaszkodzi, polecam wykonanie badań polegających jedynie na pobraniu wymazu z policzka. Badanie to pozwoli określić rodzaj twojego genu i odpowiedzieć na pytanie, czy należysz do grupy wolnych, czy szybkich metabolizerów kofeiny.

 

Autor: Justyna Sikorska

 

Literatura:

1.Carrillo JA, Christensen M, Ramos SI et al.: Evaluation of caffeine as in vivo probe for CYP1 A2 using measurements in plasma, saliva, and urine. Ther Drug Monit 2001; 22: 409–417
2.Collica, Sabrina, Der Polymorphismus 1117C>T im Cytochrom P450 CYP1A2 beeinträchtigt die Metabolisierung von Theobromin beim Beagle Hund, Universität Giessen, 2012
3.Cornelis et al. Coffee, CYP1A2 genotype, and risk of myocardial infarction. Journal of the American Medical Association. 2006;295:1135-41. 
4.Palatini P et al. CYP1A2 genotype modifies the association between coffee intake and the risk of hypertension. Journal of Hypertension. 2009;27:1594-1601
5.Watson J, Kerr D: The best defense against hypoglycemia is to recognize it: is caffeine useful? Diabetes Technicol Ther 1999; 1: 193–200. 
6.Guest N, Corey P, Vescovi J, El-Sohemy A. Caffeine, CYP1A2 Genotype, and Endurance Performance in Athletes. Med Sci Sports Exerc. 2018 Aug;50(8):1570-1578 
7.Wilson KM i wsp. 2011 Coffee consumption and prostate cancer risk and progression in the Health Professionals Follow-up Study. Journal of the National cancer institute. 103(11):876-84 
8.Wiśniewska - Łowigus M, Drobik P. Zagrożenia związane ze spożywaniem kofeiny w ciąży. Pielęg Pol. 2013 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl