Czym różni się Arabica od Robusty?
Czym różni się Arabica od Robusty?

Na świecie występuje 125 gatunków kaw i aż 120 z nich występuje tylko na Madagaskarze, jednak tylko 4 z nich są uprawiane i są to: Arabica, Robusta, Liberica oraz Excelsa.
Najbardziej znanymi i używanymi w przemyśle spożywczymi kawami jest Arabica i Robusta.

Czym różnią się te ziarna kawowe ?

Arabica:

Arabika stanowi około ¾ światowej uprawy kawy, według różnych źródeł jest to od 62-75%. Uprawa tego gatunku wymaga żyznych gleb, wysokiego nasłonecznienia oraz częstych opadów atmosferycznych.
Plantacje kawy położone są na terenach górzystych, najczęściej na wysokościach 1000 – 2500 m n.p.m.
Temperatura sprzyjająca uprawie to 15-25°C. Wysokość krzewów sięga 4-6 metrów a korzenie rośliny mają powyżej 2,5 metrów długości.
Kawa Arabika jest łagodna w smaku, a zawartość kofeiny w zielonych (świeżych, niepalonych) ziarnach wynosi około 1-1,5%. Dojrzałe płaskie i nieco podłużne ziarna o wielkości 12-20 mm po osiągnięciu dojrzałości spadają na ziemie. Kawy gatunku Arabika posiadają 44 chromosomy i kwitną od 2 do 3 dni.

Robusta:

Robusta nazywana również kawą kongijską stanowi około ¼ światowej produkcji kawy, według różnych źródeł 25-38%. Gatunek tej kawy jest łatwy w uprawie i bardziej odporny na działanie drobnoustrojów i pasożytów w porównaniu do kawy gatunku Arabica, temperatura sprzyjająca uprawą to 25-35°C. Plantacje położone są na wysokościach do 800 m n.p.m. (zdarzają się wyjątki 1350 m n.p.m.), krzewy mają wysokość 8-12 metrów, a rozgałęzione korzenie sięgają długości 1,5 metra.
Robusta w porównaniu do Arabiki jest okrąglejsza na przekroju i mniejsza (9-16 mm), a zawartość kofeiny świeżych ziarnach to 2- 2,8%, z tego powodu kawa ta jest bardziej gorzka i ostrzejsza w smaku.
Owoce kawowca zawierające 22 chromosomy, zapylane przez wiatr i owady po uzyskaniu dojrzałości spadają na ziemie.

A czy wiedziałeś, że istnieje naturalne połączenie gatunku Arabica i Robusta, nazywane Hibrid Timor ?
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam częściej na bloga.

Autor: Justyna Sikorska 





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl