Poznaj nasze produkty - kawa Arabica La Sabrosa
Poznaj nasze produkty - kawa Arabica La Sabrosa

ARABICA LA SABROSA

Skład: 
100% Arabica

Zawartość kofeiny: 30mg/100g

Typ: blend  

Kawy typu Blend, to mieszanki 2 lub większej ilości kaw pochodzących z różnych rejonów świata. Mieszanki tworzone są w celu uzyskania nowych, unikalnych smaków.

Kwasowość: niska

Gorycz: średnia 

Body:  średnie

Stopień palenia: średnio ciemny

Kawy wypalane sposobem średnio ciemnym są pełne aromatu i posiadają wyczuwalny posmak goryczy.

Smak: słodki 

Ziarna użyte do mieszanki pochodzą z Brazylii, Peru oraz Indii. Dzięki połączeniu 3 wyjątkowych ziaren kawa Arabica la Sabrosa cechuje się określoną gamą smakowo-aromatyczną. Na smak i aromat ziaren kawowca wpływa wiele czynników obszar, wysokość, stopień nasłonecznienia, gleba, sposób suszenia oraz wypalania ziaren. 

Ziarna:

W kawie wyróżnić możemy następujące gatunki kawy Arabika:

Peru El Palto

Wysokość: 1300 - 1800 m n.p.m. 
Smak: mleczna czekolada, pomarańcza
Obróbka ziaren: metoda mokra
Zbiory: czeriwec- sierpień
Kwasowość: średnia
Grupa producencka: JUMARP
Członkowie: 188 gospodarstw
Obszar: 549 ha
Certyfikat: Organiczności, Fairtrade, BIO

 

 

Kawa pochodząca z Peruwiańskich Andów, rosnąca na wysokościach 1300-1800 m n.p.m.

Wyjątkowe, organiczne ziarna, pochodzące z grupy producenckiej JUMARP, zrzeszającej jedynie 188 członków, uprawiających kawowce na obszarze 549 hektarów, w tak zwanym Selva Alta, rozciągającym się na terenie Peru oraz Meksyku. Selva Alta cechuje ekosystem gęstych i wilgotnych lasów.   

Obróbka ziaren odbywa się tzw. metodą mokrą, jest to metoda droga i niezwykle wymagająca. Etap suszenia odbywa się do wilgotności ziaren na poziomie 11-14%, zbyt wysoka wilgotność sprawia, że ziarna stają się podatne na porażenie przez pleśnie.

Metoda ta pozwala zwiększyć możliwość modyfikacji profilu sensorycznego.

Kawy poddane obróbce na mokro, cechują się szlachetnym smakiem i aromatem, intensywniejszą kwasowością w porównaniu do ziaren poddawanych obróbce na sucho.

           

Brazylia Santos

 

 

Wysokość: 750 - 1100 m n.p.m.
Region: Mogiana, Sul de Minas, Cerrado
Szczep: Mundo Novo, Icatu, Acaia, Catuai, Tupi
Smak: czekolada, orzech, owoce mango i cytrusy
Aromat: słodki
Obróbka ziaren: metoda sucha
Zbiory: maj - sierpień
Kwasowość: niska
Moc: średnia
Body: średnie
Spółdzielnia: Cooperativa Cooxupé
Członkowie: 12 tysięcy gospodarstw

 

 

Brazylijskie kawowce, rosną na wysokościach 750-1100 m n.p.m. 

Ziarna cechuje czekoladowo-orzechowy smak oraz lekka kwasowość. Zbiory kawy gatunku Brazylia Santos odbywają się od maja do sierpnia.

Obróbka ziaren odbywa się na sucho, jest ona najstarszą z metod. W tej metodzie nie używa się wody, a ziarna suszone są słońcem na betonowych patio lub stołach nawet przez okres 1 miesiąca. Koniec procesu suszenia następuje, gdy ziarna uzyskają wilgotność na poziomie 10-12%, wtedy rozpoczyna się proces kruszenia ziaren. W metodzie tej istotne jest również, aby nie dopuścić do ich fermentacji. Kawy uzyskiwane metodą obróbki na sucho wyróżnia duże body oraz słodycz, wyczuwalne są tu aromatyczne nuty tropikalnych owoców. Kwasowość jest znacznie niższa niż w przypadku metody mokrej.

Cooperativa Cooxupé jest to spółdzielnia działająca na brazylijskich terenach od roku 1932. Spółdzielnia zrzesza 12000 członków, z czego aż 97% to niewielkie gospodarstwa. Cooperativa Cooxupé prowadzi również działania społeczne, mające na celu poprawę edukacji oraz życia zdrowotnego swoich członków z wiejskich obszarów.

 

Indie Monsoon Malabar

Wysokość: 1000 - 1400 m n.p.m.
Region: Karnataka, Western Ghats
Smak: orzechy, karmel, czekolada, przyprawy
Aromat: karmel, tytoń
Obróbka ziaren: monsunowanie
Zbiory: październik - luty
Kwasowość: niska
Moc: średnia
Body: średnie

 

Kawy z prowincji Malbar należą do najlepszych indyjskich kaw. Wysokość uprawy 1 000 – 1 400 m n.p.m. oraz zwrotnikowy klimat sprawiają, że ziarna zachwycą największych koneserów. Ich zbiory odbywają się od października do lutego.

Ziarna kawy zyskują niepowtarzalne cechy dzięki zastosowaniu procesu monsunowania.

Monsunowanie:

Jest to proces obróbki ziaren, podczas którego przez okres kilkunastu tygodniu kawa poddawana jest działaniu wiatrów i deszczy monsunowych,
Ziarna kawy rozsypuje się ręcznie na podłogach magazynów pozbawionych ścian bocznych. Pod wpływem wiatrów i deszczy monsunowych ziarna kawowca pęcznieją oraz zmieniają barwę na bladożółtą.
Po kilkunastu tygodniach ziarna przebierane są ręcznie i przekazywane do dalszego eksportu.

Monsunowanie ziaren jest obróbką odnoszącą się do tradycji, kiedy to ziarna przewożone do Europy na statkach musiała przebyć wielomiesięczną drogę, podczas kutej ziarna chłonęły wilgotne powietrze morskie, zyskując wyjątkowe walory smakowe i niepowtarzalną barwę.

 


Zalecany sposób przygotowania:

  • espresso
  • ekspres przelewowy
  • kawiarka
  • french press

 

 

Analiza

Arabica la Sabrosa to 100% Arabika cechująca się niską zawartością kofeiny na poziomie 30mg/100g, dzięki czemu spożywana może być nawet popołudniami. Ziarna kawy są bogatym źródłem polifenoli, ich zawartość w naszej kawie wynosi 61mg/g. Uważa się, że wśród surowców roślinnych to właśnie kawa jest ich najbogatszym źródłem. Polifenole są związkami posiadającymi działanie antyoksydacyjne i przyczyniają się do walki z wolnymi rodnikami. Kawa jest również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6. Zawartość tłuszczu w ziarnie kawy powinna zawierać się w przedziale 7-17%. Nasza kawa w swoim składzie zawiera niecałe 11% tłuszczu, jednak nie masz się czym przejmować, ponieważ tłuszcz występujący w kawie ma pozytywny wpływ na organizm.
Zawartość wody w zielonych ziarnach kawy to średnio 13%, proces wypalania przez działanie wysokiej temperatury powoduje, że zawartość ta spada do 1%. Białko przyczynia się do powstawania związków smakowo-zapachowych, jego zawartość w Arabica la Sabrosa wynosi 17%.

 

Autor: Justyna Sikorska

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl