Ile kofeiny ma kawa?
Ile kofeiny ma kawa?

Poranna, aromatyczna filiżanka gorącej kawy to dla niektórych osób swoisty rytuał rozpoczynający dzień. Sposób parzenia i serwowania tego naparu stał się sztuką, a zawód baristy zyskuje na popularności. Smakosze zwykle nie poprzestają na jednej filiżance ulubionego napoju i raczą się nim kilka razy w ciągu dnia. Jaka jest zatem bezpieczna ilość wypitych kubków?

Kofeina i jej działanie na organizm

Kawa jako napój jest spożywana od stuleci. Jednak składnik odpowiedzialny za jej wyjątkowe właściwości został odkryty dopiero w 1819 r. przez niemieckiego chemika Friedricha Rungego. Kofeina, bo o niej mowa, to naturalny alkaloid purynowy występujący w wielu innych roślinach (herbata, kakao, guarana). Ten związek chemiczny służy roślinom do ochrony przed owadami. Ten naturalny pestycyd odstrasza owady, a niektóre nawet paraliżuje lub zabija.

Zupełnie inaczej kofeina działa na organizm ludzki. Jako środek psychoaktywny poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pobudza wydzielanie serotoniny, dopaminy i adrenaliny. To dzięki tym hormonom i neuroprzekaźnikom lepiej się koncentrujemy i szybciej zapamiętujemy, zmniejsza się także nasze odczucie zmęczenia fizycznego. Kofeina obniża ryzyko wystąpienia takich chorób, jak Alzheimer i Parkinson.

Niestety jest też drugie dno. W zbyt dużych dawkach może skutkować rozdrażnieniem, zakłóceniem rytmu snu, podwyższonym ciśnieniem, stanami lękowymi, bólami głowy.

Kawa kawie nierówna

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kofeiny zawiera filiżanka naparu. Wpływ na jej zawartość ma kilka czynników:

  1. Rodzaj ziaren - zasadniczo wykorzystuje się dwie odmiany: arabikę i robustę. Na rynku dostępne są produkty o 100% zawartości jednej z odmian lub mieszanki obu. Arabika w świeżych, niepalonych ziarnach posiada mniejszą zawartość kofeiny, około 1 - 1,5% swojej masy. Robusta może mieć nawet czterokrotnie wyższą zawartość (1,8 - 4%).
  2. Stopień wypalenia kawy - proces wypalania powoduje obniżenie zawartości kofeiny. Jasno palone ziarna zawierają więc większą jej dawkę ze względu na krótszy czas trwania procesu palenia.
  3. Pojemność naczynia, z którego pijemy kawę - wiadomo, że im większa ilość kawy, tym większą dawkę kofeiny dostarczymy do organizmu.

I wreszcie po czwarte: forma przygotowania - zmierzono zawartość kofeiny w litrze kawy przyrządzanej na różne sposoby. Przelicznik wygląda następująco:

  • kawa bezkofeinowa - do 70 mg/l
  • kawa rozpuszczalna - 300 - 500 mg/l
  • kawa parzona - 380-650 mg/l
  • kawa z ekspresu - 550-850 mg/l
  • espresso – 1700-2250 mg/l.

Oczywiście nie pijemy kawy w litrach, lecz taki przelicznik łatwiej odnieść do naczyń o mniejszej pojemności (filiżanka, szklanka czy kubek). Bo przecież kubek kubkowi nie równy, więc kawa kawie także.

Uważa się, że bezpieczna dawka kofeiny to około 5 mg na kilogram masy ciała. I dlatego też to, ile kawy potrzebujemy wypić w ciągu dnia jest sprawą indywidualną dla każdego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl