Poznaj nasze produkty - kawa Kopi Luwak
Poznaj nasze produkty - kawa Kopi Luwak

KOPI LUWAK

Skład:
 100% Arabica

Kawa w swoim składzie posiada jednorodne, ziarna co oznacza, że pochodzą one z jednego kraju, a dokładniej z jednej plantacji i od jednego farmera.

Zawartość kofeiny: średnia

Kwasowość: niska

Gorycz: niska

Stopień palenia: średni

Smak: czekolada, karmel, cytrusy

 

Czym jest Kopi Luwak:

Kopi Luwak, zajmuje czołowe miejsca w rankingach najdroższych, najlepszych i najbardziej ekskluzywnych kaw świata. Pochodzi z Indonezji, a konkretnie z wysp Jawa, Sumatra i Sulawesi, należących do Archipelagu Indonezyjskiego liczącego 13677 wysp, z których tylko 6000 jest zaludnionych.

Wyspy te zamieszkuje ssak należący do rodziny wiwerowatych, nazywany Łaskunem, Cywetą lub Luwakiem.

Cyweta nocami wyrusza na łowy w poszukiwaniu pożywienia, wybiera tylko najdorodniejsze, najdojrzalsze, słodkie ziarna kawowca i je zjada. Następnie ziarna przechodzą przez układ pokarmowy ssaka i właśnie ten etap „produkcji” sprawia, że Kopi Luwak jest tak wyjątkowa.

Cyweta trawi jedynie miąższ ziarna, a nasiona są przez nią wydalane.

Ziarna kawy tracą osłonki celulozowe, pozbawiane są ponadto otoczki zewnętrznej, w której zawarte są największe stężenia aldehydów i olejków eterycznych, odpowiedzialnych za drażniące działanie na żołądek oraz kwaśność kawy. Na ziarna w przewodzie pokarmowym zaczynają działać enzymy trawienne, rozpoczyna się proces fermentacji, białkowe fragmenty ziarna ulegają częściowemu rozpadowi, co sprawia, że kawa traci gorzki smak. Warto zaznaczyć, że za gorycz kawy odpowiedzialne są właśnie przemiany białka zachodzące podczas wypalania. Do niezwykłego smaku kawy, przyczynia się także działanie kwasu mlekowego.

Ziarna zbierane są ręcznie, przez mieszkańców wysp, jest to praca niezwykle czasochłonna i mozolna. Cywety żyją dziko, więc znalezienie ich odchodów nie jest pracą łatwą, a warunki środowiskowe i klimatyczne nie ułatwiają tego zadania. Po znalezieniu ziarna są dokładne czyszczone, następnie suszone i wypalane.

Kawa Kopi Luwak  posiada wyjątkowy smak, wyczujesz w niej nuty czekolady i karmelu oraz cytrusów. Smaki te będą dopełniane smakiem ciepła i rozgrzanej ziemi oraz nieznanymi nutami smakowymi powstałymi w ziarnie podczas procesów fermentacji. Najlepiej smakuje zaparzona w kubku.

 

Autor: Justyna Sikorska 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl