Jak przygotować kawę - kawiarka
Jak przygotować kawę - kawiarka

Kawiarka znana również pod nazwą kafetierka lub moka. Jest to czajnik ciśnieniowy służący do przygotowania kawy, który powstał w latach 30 XX wieku we Włoszech. Smak kawy przygotowanej tym sposobem nie jest w pełni powtarzalny, ale może dać smak bliski espresso.

Z czego składa się kawiarka ?
-zbiornik dolny na wodę, zawierający zawór bezpieczeństwa
-sitko na kawę
-zbiornik na zaparzoną kawę

Czym różnią się dostępne na rynku kawiarki ?

- Materiał, z jakiego wykonana jest kawiarka.

Najczęściej kawiarki wykonywane są z aluminium, lecz występują też modele wykonane ze stali lub ceramiczne.

- Pojemność kawiarki.

- System podgrzewania.

Na rynku występują klasyczne kawiarki na kuchenki, kawiarki na płytę indukcyjną, a także kawiarki elektryczne.

Jak przygotować kawę w kawiarce?

Woda jest ważnym elementem procesu przygotowania kawy (https://www.herreria.pl/pl/n/5).
Wodę należy nalać do dolnego zbiornika, powinna ona sięgać dolnej krawędzi zaworu bezpieczeństwa, jeżeli nalejemy zbyt dużo wody, w wyniku zbyt dużego ciśnienia może dojść do zniszczenia kawiarki.
Nie ma dokładnych zaleceń co do temperatury użytej do parzenia kawy w kawiarce, od tego, czy wlejemy wodę ciepłą, czy zimną będzie zależał tylko czas przygotowania napoju.

Kawę należy wsypać do sitka na kawę. Najlepszym rozwiązaniem jest zmielenie kawy tuż przed przygotowaniem, jednak gdy nie masz takiej możliwości, użyj kawy mielonej.
W celu uzyskania mocnego naparu należy wsypać kawę do górnej krawędzi, jeśli preferujesz delikatniejszy napój, wsyp jej proprostu trochę mniej.
Nie powinno się uklepywać kawy, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej końcowy smak.

Teraz możesz przystąpić do skręcania całej kawiarki, sitko należy włożyć do zbiornika na wodę i przykręcić górną część urządzenia. Na tym etapie należy pamiętać, aby oczyścić całą kawiarkę a ewentualnych pozostałości po zmielonej kawie.

Po skręceniu kawiarki stawiamy ją na średnim palniku, cały proces przygotowania zająć powinien około 5 minut i zależny jest od temperatury użytej wody. Gdy usłyszysz charakterystyczne syczenie, wrzącej wody, wyłącz palnik i przelej kawę do swojego kubka.

To tyle ! Pyszna kawa gotowa :)

 

Autor: Justyna Sikorska 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl