Co kawa wypłukuje z naszego organizmu? Na te minerały uważaj!
Co kawa wypłukuje z naszego organizmu? Na te minerały uważaj!

Dla niektórych picie kawy jest koniecznością, gdyż dzięki niej mogą obudzić się do życia nawet po najcięższej nocy. Dla innych jest rytuałem i przyjemnością, której nie mogą sobie odmówić. Kusi ich zarówno gorzki posmak, jak i cudowny aromat. Każdy z kawoszy powinien jednak wiedzieć o tym, jakie konsekwencje może mieć picie kawy w sporych ilościach. Wyjątkowo często w tym kontekście porusza się temat minerałów i substancji odżywczych, jakie mogą być wypłukiwane z naszego organizmu przez ten napój. Czy to faktycznie prawda i jak temu przeciwdziałać? 

Pierwiastki, które możemy utracić 

Potwierdzone zostało, że picie kawy w dużych ilościach powoduje wypłukiwanie z naszego organizmu takich pierwiastków jak magnez, potas, a także inne elektrolity. Kluczowe jest jednak to, jak duże ilości kawy przyjmujemy dziennie. Negatywne zjawiska występują bowiem dopiero w momencie, kiedy przekroczymy określoną ilość spożycia - szacuje się, że bilans dodatni, jeśli chodzi o te pierwiastki, utrzymuje się do momentu wypicia nie więcej niż 3 kaw o standardowej wielkości do 200 ml jednorazowo. Przy większej ilości bilans może faktycznie być ujemny, co oznacza, że być może trzeba będzie te substancje w pewien sposób uzupełniać. Tak naprawdę, nawet bardzo zapaleni kawosze nie powinni się tymi kwestiami martwić, jeśli tylko zdrowo się odżywiają, a ich dieta jest zbilansowana, a więc bogata także i w te pierwiastki. Braki magnezu można też skutecznie suplementować poprzez określone preparaty. 

Czy wobec tego kawa jest zdrowa? 

Oprócz wyżej wymienionych pierwiastków, napój ten nie powoduje utraty żadnych innych substancji odżywczych: ani białek, ani węglowodanów, ani tłuszczów. Można nawet powiedzieć, że jeśli spożywamy ją w odpowiednich, umiarkowanych dawkach - jest ona dla naszego organizmu zdrowa. Potwierdzono bowiem, że zmniejsza ryzyko chorób nasercowych, ogranicza ryzyko wystąpienia nowotworów czy jednej z poważniejszych chorób cywilizacyjnych - cukrzycy. Kawa zawiera także naturalne antyoksydanty, które pozwalają zwalczać wolne rodniki, co również oznacza, że jej działanie może być dla naszego organizmu dobroczynne.

Analogicznie jednak - zawarta w niej kofeina spożywana w nadmiernej ilości może działać na organizm niekorzystnie, powodując dolegliwości żołądkowe, problemy z ciśnieniem, a nawet bóle głowy. Aby więc zatroszczymy się o swoje zdrowie, to nie musimy rezygnować z przyjemności - wystarczy zachować pewien umiar związany z ilością wypijanych dziennie filiżanek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl