Czy woda wpływa na jakość kawy?
Czy woda wpływa na jakość kawy?

Woda to podstawowy składnik życia, naszego ciała oraz kawy - w końcu każda kawa w 98% składa się z wody.
Warto zaznaczyć, że ta sama kawa w różnych miejscach będzie smakowała inaczej, ponieważ w każdym województwie, mieście czy osiedlu skład chemiczny wody jest różny. 
Często zapominamy o wpływie wody na jakość naparu, kupujemy najwyższej jakości ziarna i dobry sprzęt, lecz to wszystko jest sprawą drugorzędną, ponieważ jeśli woda będzie nieodpowiednia, nawet kawa z najlepszych ziaren będzie smakowała gorzej.

1. Twardość wody


Woda użyta do przygotowania kawy powinna mieć odpowiednią twardość.
Twardość ogólna wody powinna mieścić się w zakresie 7-12º niemieckich, a twardość węglanowa powinna wynosić 3 - 4º niemieckie.
Zbyt twarda woda zablokuje rozwijanie się pożądanego aromatu kawy, ta zbyt miękka spowoduje, że kawa nabierze niepożądanej kwaśności.

2. Zakwaszenie wody

pH wody to kolejny parametr, który decyduje o jakości otrzymanej kawy, powinno ono wynosić 6,5-7,5 a według innych źródeł 5,5-7.
Wartości niższe sprawią, że kawa będzie miała nieprzyjemnie gorzki smak, a zbyt wysokie pH spowoduje, że kawa stanie się cierpka.
Należy pamiętać, żeby nie stosować wody destylowanej!
Pewnie teraz sporo z was myśli, skoro woda destylowana ma pH równe 7 to dlaczego nie?! Otóż woda destylowana ma obojętne pH jedynie w temperaturze pokojowej, a woda do zaparzania kawy jest przecież gorąca.

3. Zawartość minerałów

Czy minerały mogą wpływać na smak naszej kawy? Otóż tak i to w dużym stopniu.
Woda stosowana do przyrządzania kawy nie powinna zawierać dużej ilości minerałów.
Woda wysoko zmineralizowania zepsuje smak napoju, ponieważ minerały będą wchodziły w niepożądane reakcje z ziarnami. Kawa, która zostanie zaparzona w wodzie o zbyt wysokiej zawartości minerałów, będzie pozbawiona wyrazistego smaku, natomiast ta przygotowana z wody pozbawionej minerałów np. wody destylowanej będzie miała nieprzyjemny smak.
Dopuszczalna zawartość minerałów w wodzie określana jako TDS wynosi 1000 mg/litr, lecz aby kawa była idealna TDS powinno wynosić 120-160 mg/litr (według SCAE SCAA).

4. Zawartość pierwiastków

Chlor zawarty w wodzie nadaje kawie, niepożądany, mocno kwasowy smak, a ponadto przyspiesza proces rdzewienia ekspresu. Magnez, chlor oraz sód wpływają na przyspieszenie procesu ekstrakcji w kawie. W trakcie procesu ekstrakcji substancje zawarte w kawie (kofeina, węglowodany, tłuszcze, oraz nuty smakowe i aromaty), przechodzą do naparu. Wapń wspomaga wydobycie nut kremowych, natomiast magnez uwydatnia nuty owocowe. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bath przez chemika Christophera Hendon’a mówią, że magnez przez łączenie się z eugenolem (substancją chemiczną naturalnie występującą w kawie) wpływa pozytywnie na smak kawy.
Woda bogata w węglowodany, negatywnie wpływa na smak kawy.



5. Temperatura

Temperatura wody ma też duże znaczenie. Co najważniejsze nie zalewamy kawy wrzątkiem, optymalna temperatura to około 88-94 stopnie według innych źródeł 90-96. Odpowiednia temperatura sprawia, że napar jest pełniejszy smaku, a także przyspiesza i wzmacnia rozpuszczalność ekstrakcję składników w kawie.

Temperatura zbyt niska
Co spowoduje zbyt niska temperatura, po pierwsze to, że kawa może się nie zaparzyć. Kolejną wadą jest to, że może ona nadać kawie nieprzyjemny kwasowy smak i pozbawi naparu innych nut smakowych.

Temperatura zbyt wysoka
Często popełniany błąd, na pewno nie jednokrotnie zagotowałeś wodę, i raz-dwa zalałeś swoja ulubioną kawę wrzątkiem. Ja sama popełniałam taki błąd.
Twoja ulubiona kawa zalana wodą w nieco innej temperaturze, może okazać się całkiem inna, mieć pełniejszy smak i aromat. Zalanie kawy wrzątkiem sprawi, że napar stanie się gorzki a jej smak płaski.

Reasumując,

Jakość wody ma ogromny wpływ na finalną jakość kawy. Nawet najlepszej jakości ziarna, mogą dać zły napój, gdy woda będzie nieodpowiednia. Nie da się jednoznacznie, określić co zrobić by kawa smakowała lepiej, ponieważ tak jak pisałam, skład chemiczny wody w każdym miejscu jest inny. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, spróbuj zastosować filtry do wody, albo zakup wodę w butelce, ale zwróć wtedy uwagę na zawartość pierwiastków i minerałów w jej składzie.

Autorka: Justyna Sikorska

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl