Kawy, które nie są kawą
Kawy, które nie są kawą

Zacznijmy od tego, czym jest kawa. Kawa to napój pozyskiwany z palonych ziaren kawowca. Cechuje się ona właściwościami pobudzającymi dzięki zawartości kofeiny. Kawa w wyniku procesu dekofeinizacji może być pozbawiona kofeiny, ale nadal zachowuje swoje cechy zdrowotne oraz smakowe.

Zacznijmy od „kaw”, które są zdrowe i ich spożywanie przynosi korzyści.

Kawa zbożowa – czym jest?

Kawa zbożowa jest to napój bezkofeinowy, którego smak zbliżony jest do smaku kawy.
Jej podstawowy składem to prażone ziarna żyta, pszenicy lub jęczmienia oraz cykoria i burak cukrowy. Spożywanie kawy zbożowej może być alternatywną, dla osób które z różnych powodów nie mogą przyswajać kofeiny. Warto zaznaczyć jednak, że smak popularnej zbożówki jest inny ze względu na wykorzystywane w procesie jej produkcji surowce – dla osób, które cenią sobie smak prawdziwej kawy polecana, jest kawa bezkofeinowa.



Historia kawy zbożowej w Polsce

W Polsce kawa zbożowa pojawiła się w XVIII wieku, pierwsza fabryka zbożówki powstała w roku 1818 we Włocławku. Kawę zbożową spożywano na terenach polskich również w czasie obydwu wojen światowych, jak i za okresu PRL-u. Przez wiele lat kawa zbożowa kojarzyła się z napojem spożywanym z przymusu podczas śniadania w przedszkolu, ale od pewnego czasu kawa zbożowa wraca do łask.

Kawa zbożowa - zalety:
Kawa zbożowa jest bogatym źródłem wapnia (58mg), magnezu (244mg), oraz żelaza (4,6mg).
Zawiera wysoką zawartość sodu (84mg), potasu (2443mg) oraz witamin z grupy B.
Jedną z największych zalet kawy zbożowej jest to, że bogata jest ona w błonnik pokarmowy, dzięki czemu przyspiesza perystaltykę jelit. Co ważniejsze kawa zbożowa ułatwia wchłanianie wapnia z pożywienia i daje uczucie sytości, więc bywa polecana przy dietach - oczywiście, jeśli nie dodamy do niej cukru i dużej ilości mleka.
Kawa zbożowa jak i kawa naturalna jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy a dodatkową zaletą dla kobiet będzie to, że wpływa na wygląd włosów i cery.
W porównaniu do klasycznej kawy zawiera wiele więcej kalorii, bo średnio 360/100g, przy czym kawa jest napojem bezkalorycznym. Zawiera również więcej węglowodanów, ale wywołane jest to dodatkami użytymi w procesie produkcji. Do innych jej właściwości należą: wspomaganie układu nerwowego i odpornościowego, łagodzenie podrażnień śluzówki układu pokarmowego, wspomaganie wydzielania żółci oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu.
Ważnym składnikiem kawy zbożowej jest inulina – naturalny probiotyk wspomagający wchłanianie wapnia, będący też doskonałą pożywką dla mikroflory jelitowej.

Kawa zbożowa - wady:
Kawa zbożowa ma wiele zalet, ale posiada też wady. Indeks glikemiczny kawy zbożowej jest wysoki – po jej wypiciu we krwi szybko wzrasta stężenie glukozy – więc nie poleca się spożywania jej osobą chorującym na cukrzyce. A ze względu na zawartość glutenu – nie mogą jej spożywać osoby cierpiące na celiakie. Kawa zbożowa nie ma działania pobudzającego.

Kawa żołędziowa – nowość, czy napój z przeszłości

Kawa z żołędzi podobnie jak kawa zbożowa nie zawiera kofeiny i nie jest pozyskiwana z ziaren kawowca, więc jest tak naprawdę napojem bezkofeinowym.
Myślicie, że to nowość – tak jak ja – otóż nic bardziej mylnego napój ten znany jest już od XIX wieku.



Zalety:
Kawa z żołędzi wzmacnia żołądek, śledzionę oraz wątrobę. Zalecana jest w rekonwalescencji po przebytych chorobach. Wartości odżywcze w 100g kawy żołędziowej są następujące:
-węglowodany 50-55g
-białko 10-15g
-tłuszcz 30-35g
- fosfor 100 mg
- magnez 80 mg
- mangan 0,8 mg
- miedź 0,7 mg
- potas 700 mg
- wapń 50 mg
- żelazo 1 mg

Ze względu na dużą zawartość witamin z grupy B dobrze wpływa na stan skóry oraz wzmacnia układ nerwowy, a także wspomaga pamięć i koncentracje.
W porównaniu do kawy zbożowej nie zawiera glutenu. Polecana jest również przez dietetyków, ponieważ pobudza uczucie sytości.

Wady:
Należy uważać na kawę żołędziową, ponieważ może wchodzić w interakcje z lekami przeciwbólowymi i przeciwdrgawkowi oraz obniżającymi krzepliwość krwi.

Teraz mniej zdrowo i optymistycznie, czyli… kawy 3w1 i 2w1

Jest wygodna, szybka, wystarczy jedna mała saszetka gorąca woda i „pyszna kawa gotowa”.

Zawartość kofeiny w takich produktach jest dosyć marna.
Średnia zawartość kawy w saszetce to 1,5-2 gram, czyli mniej niż pół łyżeczki.
Unia Europejska nakazuje by na opakowaniu produktu składniki, były wypisane w kolejności od największego stężenia. Więc co znajduje pierwsze miejsce składu tych „magicznych saszetek” - przeważnie – syrop glukozowo-fruktozowy lub cukier, a zaszczytne 2 miejsce utwardzony tłuszcz palmowy, „kawy” możemy szukać zazwyczaj na 3 lub 4 miejscu, a dalej sól stabilizatory, barwniki i aromaty.

Skład kaw 3 najpopularniejszych marek:

Kawa 3w1 firmy „X”
Skład: cukier, syrop glukozowy, utwardzony tłuszcz roślinny, rozpuszczalny ekstrakt kawowy 8,2%), ekstrakt kawy zbożowej, białka mleka, aromaty, ditlenek krzemu (E551) Kawa 3w1 firmy „Y” Skład: cukier (>60%), kawa rozpuszczalna (15%), olej roślinny utwardzony, syrop glukozowy, białka mleka, laktoza, stabilizatory (fosforan dipotasowy, polifosforan sodu), emulgatory oraz substancje przeciwzbrylające.

Kawa 3w1 firmy „Z”
Skład: cukier, syrop glukozowy, kawa rozpuszczalna 10,3%, utwardzony tłuszcz roślinny, mleko w proszku, regulatory kwasowości, białko mleka, tłuszcz roślinny, emulgator, aromaty, substancje przeciwzbrylajace, stabilizatory, sól.

Etykieta mówi kawa 3w1 lub 2w1 a skład to cukier, tłuszcze, śladowe ilości kawy i cała tablica Mendelejewa.
Najlepsze z kawowych napój mają około 8 składników a u niektórych producentów lista składników, sięga nawet 17. Warto zaznaczyć, że produkty te wcale nie sprzyjają zdrowiu, a sprzyjają otyłości.

Zapamiętaj, że zarówno kawa zbożowa, jak i kawa żołędziowa nie są tak naprawdę kawą, ponieważ nie są wytwarzanie z ziaren kawowca. Mają one wiele zalet prozdrowotnych, ale również wady. Jeśli chcesz wykluczyć kofeinę ze swojej diety, ale dalej delektować się smakiem i aromatem kawy sięgnij jednak po kawę bezkofeinową. A jeśli chodzi o ekspresowe kawy 3w1 najlepiej o niech zapomnij.

Autorka: Justyna Sikorska

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl