Kawa w dużych dawkach bezpieczna dla zdrowia!!!
Kawa w dużych dawkach bezpieczna dla zdrowia!!!

Przez wiele lat powszechne było stwierdzenie, że duże dawki kofeiny szkodzą zdrowiu.

W 2001 roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało badania, które wykazały, że picie kawy może prowadzić do usztywnienia tętnic, a w efekcie do nadciśnienia skurczowego. Stwierdzono wówczas, iż picie kawy zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Ostatnimi laty wiele się zmieniło…

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest bezpieczna maksymalna dawka kofeiny ?W 2018 roku Instytut Żywności i Żywienia zorganizował konferencje „Kawa – wschodząca gwiazda prewencji chorób". Podczas niej debatowano o prozdrowotnych właściwościach kawy. Poinformowano, iż zawiera ona nawet 1000 substancji bioaktywnych, oraz że spożywanie do 5 filiżanek dziennie korzystnie wpływa na zdrowie.

Najnowsze badania kolejny raz zaprzeczają dotychczasowym doniesieniom o negatywnym wpływie kofeiny i potwierdzają te opublikowane przez IŻŻ.

Przełom nastąpił niedawno…

Naukowcy z uniwersytetu Queen Mary (Londyn), przeprowadzili badania, nad tym jaka jest bezpieczna dawka kofeiny. Badania udowodniły, że kawa spożywana w ilości nawet 25 filiżanek dziennie nie szkodzi zdrowiu!

Wyniki badań prowadzonych na grupie ponad 8 tysięcy Brytyjczyków zostały opublikowane na konferencji British Cardiovascular Society w Manchesterze.

Przebieg badań…

8412 osób zostało podzielone na 3 grupy badawcze. Pierwszą, stanowili ludzie spożywający w ciągu doby mniej niż jedną filiżankę. Osoby w drugiej grupie spożywały dziennie 1-3 porcji kawy. Grupa trzecia była złożona z największych kawoszy, którzy spożywali powyżej 3 filiżanek kawy. Jeden z uczestników badania spożywał 25 porcji kawy w ciągu doby. Wyniki te świadczą, że dopuszczalna dawka kofeiny może być znacznie wyższa, niż dotychczas sądzono. 

Wpływ picia kawy na ryzyko usztywnienia tętnic przebadano na podstawie badań rezonansu magnetycznego serca i testów, które wykorzystywały fale podczerwone. W badaniu uwzględniono również czynniki takie jak wiek, waga oraz to czy uczestnicy palili papierosy. Badania wykazały, że nawet rekordowe dawki kawy nie zwiększyły ryzyka usztywnienia tętnic w porównaniu do osób pijących mniej niż 1 kubek kawy dziennie.Reasumując,

Kawa nie szkodzi, kawa pomaga.
Spożywanie kawy w ilościach kilku filiżanek dziennie nie powinno spowodować negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Na przestrzeni lat naukowcy wykazali, że spożywanie kofeiny nie tylko nie posiada negatywnego wpływu na organizm, ale wręcz przeciwnie. Udowodniono już, że picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, pomaga w walce z nowotworami, chorobami Alzheimera i Parkinsona. Należy pamiętać, że kofeina znajduję się również w innych produktach spożywczych.
Kofeina na każdy organizm działa inaczej, więc jeśli po wypiciu sporej ilości kawy czujesz się źle, ogranicz jej spożycie.

Autorka: Justyna Sikorska

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl